Jaki VPS wybrać? Lista decydujących czynników

Virtual Private Server, to nic innego jak po prostu serwer, ale nie fizyczny / dedykowany, tylko wirtualny, o określonych parametrach sprzętowych. Przedstawiamy listę czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszej oferty serwerów VPS.

Virtual Private Server (VPS) – to serwer, ale nie fizyczny / dedykowany, tylko wirtualny, o określonych parametrach sprzętowych, będący wycinkiem fizycznej maszyny. Kupując VPS dostajemy serwer, który jest w pełni do naszej dyspozycji – tzn. mamy pełne uprawnienia administracyjne (np. konto root) do systemu operacyjnego, jaki jest na nim zainstalowany. Oznacza to, że administracja nim, to coś więcej niż tylko klikanie po gotowym panelu… chociaż zawsze można taki zainstalować i w ten sposób zarządzać znajdującymi się na nim usługami.

Główną zaletą VPS jest jednak to, że zasoby serwera fizycznego są z góry określone i (zazwyczaj) zarezerwowane dla danego użytkownika – to oznacza, że VPS innego użytkownika nie będzie wpływać na Twój serwer… przynajmniej w teorii.

Poniżej znajduje się kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas wybierania odpowiedniej oferty VPS.

Określ cel, a więc i zasoby jakie w rzeczywistości potrzebujesz

Twoja strona jaką planujesz uruchomić na VPS będzie, rzecz jasna, wykorzystywać zasoby tego serwera. Dlatego też ważne jest określenie na nie odpowiedniego zapotrzebowania. Na przykład – ilość pamięci RAM, czy chociażby przestrzeni dyskowej. Im większy projekt, tym więcej zasobów będzie potrzebne. Powinieneś także uwzględnić wszelkie plany rozwojowe Twojego serwisu.

RAM

Jeśli zamierzasz uruchomić jednocześnie kilka różnych projektów, to prawdopodobnie zapotrzebowanie na RAM także będzie rosnąć. Idealna ilość pamięci RAM do standardowego, aczkolwiek małego projektu (np. mały sklep internetowy) to 4GB. Pamiętaj jednak, że im większy projekt, bardziej skomplikowany i bogatszy w funkcjonalności system, tym więcej RAM’u będziesz potrzebować.

CPU

W przypadku VPS, to co nazywane jest szumnie „procesorem”, to w rzeczywistości jeden rdzeń procesora. Czyli jakby wycinek normalnego fizycznego procesora wyposażonego w 4, 8 lub więcej rdzeni. Im więcej rdzeni (cores), tym serwer będzie w stanie obsłużyć więcej jednoczesnych żądań. Im szybsze rdzenie, tym te żądania mogą być szybciej obsłużone, ale nie musi się to tak łatwo przekładać na ich ilość w danym czasie.

Szybkość procesora jest ważniejsza od ilości rdzeni (vCPU), jeśli Twoja aplikacja ma wykonywać więcej obliczeń (np. baza danych, obróbka dźwięku lub video). Jeśli ma to być serwer WWW, to większa ilość rdzeni będzie lepszym wyborem, gdyż serwer z większą ilością rdzeni obsłuży więcej żądań (kliknięć) od Użytkowników.

W tym przypadku minimalne parametry to 1vCPU 2GHz. Jednak dla stabilnej pracy zalecane są zazwyczaj dwa rdzenie o analogicznej szybkości.

Dysk

Przestrzeń na tradycyjnych dyskach twardych HDD będzie większa i tańsza – jednak wolniejsza od dysków typu SSD. Dyski Solid-State Drive (SSD) są zdecydowanie lepszą alternatywą, jeśli chodzi o wydajność dyskową. Są szybkie, a ich wydajność, czas dostępu do danych oraz transfery są zdecydowanie lepsze od tych odnotowywanych na HDD.

Jeśli wybrałeś VPS z większą ilością pamięci RAM i CPU, to pamiętaj by tzw. wąskim gardłem (bottleneck) nie okazał się dysk. Zainwestuj w SSD – jest to bardzo opłacalne, gdyż wydajność serwera opartego o SSD jest zdecydowanie większa w stosunku do sprzętu ze zwykłymi dyskami HDD.

Wybór systemu operacyjnego

Wybór systemu operacyjnego będzie zależał głównie od aplikacji lub projektu, jaki chcesz uruchomić na wybieranym VPS. W przypadku aplikacji w .NET (C# itp.) konieczne będzie zainstalowanie Windows’a w odpowiedniej wersji oraz wykupienie licencji. W przypadku stron internetowych i większości podobnych rozwiązań prawdopodobnie wystarczy odpowiednia dystrybucja Linux’a z odpowiednio zainstalowanymi usługami typu serwer WWW czy baza danych.

System zarządzania serwerem

Istnieją dwa typy VPS – zarządzane i niezarządzane. Jeśli uważasz, że posiadasz umiejętności pozwalające Ci samodzielnie opiekować się serwerem VPS (aktualizacje, instalowanie łatek bezpieczeństwa, konfiguracja etc) to skorzystaj z niezarządzanego VPS. Ta opcja pozwoli Ci na zmniejszenie kosztów opieki administracyjnej. Ta oszczędność może być jednak pozorna… Może okazać się, że dłuższej perspektywie, to profesjonalna opieka administracyjna przyniesie więcej korzyści – zarówno finansowych, czasowych, ale pozwoli też przewidywać i przeciwdziałać ewentualnym niepotrzebnym problemom, przez które Twój serwer może być czasowo niedostępny.

Dostęp administracyjny

Dostęp administracyjny pozwala na pełną jego personalizację i zarządzanie. W przypadku serwerów Linux dostęp taki, to „dostęp do konta root” – dzięki niemu będziesz mieć możliwość wykonywania komend, skryptów, automatyzacji zadań bez żadnych ograniczeń systemowych.

Taki dostęp administracyjny pozwoli na zainstalowanie np. panelu zarządzania serwerem i samodzielną administrację poszczególnymi podstawowymi usługami. Dostęp ten jest także niezbędny w przypadku, gdy powierzasz konfigurację i zarządzanie serwerem firmie zewnętrznej.

Lokalizacja serwera

Lokalizacja serwera jest ważna nie tylko ze względu na fizyczną odległość od jego użytkowników. Przykładowo – lokalizacja serwera utrzymującego polski serwis dla polskich Użytkowników powinna być w Polsce. Dzięki bliskiej lokalizacji serwera czas dostępu do niego będzie zdecydowanie krótki.

Lokalizacja serwera nie musi być jednak aż takim problemem. Istnieje wiele rozwiązań (CDN) dzięki, którym za darmo będziesz w stanie „przybliżyć” użytkownikom swój serwis.

Inną kwestią są uwarunkowania prawne, które rzecz jasna zależą od kraju, w jakim znajduje się serwerownia obsługująca Twój serwer, regulujące kwestię dostępu do serwera, a więc i danych na nim przechowywanych. Przykładowo: w USA rząd posiada pełny dostęp do serwerowni, natomiast w Kanadzie wygląda to zupełnie odwrotnie.

Pomoc i obsługa klienta

Oczekujesz, że Twój serwer będzie pracował bez niepotrzebnych przerw. Oczekujesz także, że firma zarządzająca serwerem VPS będzie dostępna – to znaczy, że w momencie gdy zajdzie potrzeba będziesz mieć do kogo się zwrócić o pomoc.

Istnieje bardzo wiele zagrożeń, które mogą uniemożliwić prawidłowe działanie Twojego serwisu. Począwszy od hackerów, który dzień i noc będą próbowali atakować i przejąć kontrolę nad Twoim projektem, skończywszy na zwykłych awariach sprzętowych lub systemowych, które skutecznie zablokują działanie całego serwera i wszystkich usług na nim uruchomionych. Musisz mieć świadomość, że takie przypadki mogą się przytrafić także Tobie.

Obsługę serwera powierz firmie, która skutecznie poradzi sobie ze wszystkimi sytuacjami negatywnie wpływającymi na działanie Twojego VPS. Doświadczony zespół administratorów jest w stanie poradzić sobie z większością problemów jeszcze zanim będą one zauważalne. A nawet jeśli już jakiś się pojawi, to będzie rozwiązywany w trybie pilnym. Dobrze jest też, gdy zatrudnieni administratorzy serwera są w stanie nie tylko reagować na Twoje zgłoszenia, ale także wyprzedzać ich pojawienie się, a w pewnych sytuacjach służyć także poradą.

Podsumowanie

Wybór idealnego VPS pod Twój projekt, jakim jest strona internetowa czy sklep, może być trudny. Zwłaszcza, gdy na rynku istnieje tak wiele dostawców usług tego typu. Wybierz serwer w ramach, którego otrzymasz największe zasoby sprzętowe za rozsądną cenę. Sprawdź też specyfikację fizycznych podzespołów serwera przed ostatecznym wyborem oferty. Pamiętaj też by zadbać o odpowiednią opiekę administracyjną – wybierz firmę, która oferuje największą stabilność. To dzięki stabilności Twój serwis będzie dostępny dla potencjalnych Użytkowników i Klientów o każdej porze dnia i nocy.

A jeśli temat wyboru serwera jest dla Ciebie w dalszym ciągu zbyt skomplikowany, to napisz do nas – z pewnością coś wspólnie wybierzemy.