Prestashop – jaki serwer wybrać?

PrestaShop to popularna platforma e-commerce, która umożliwia tworzenie i zarządzanie sklepami internetowymi. Aby zapewnić płynne działanie sklepu PrestaShop, konieczne jest zapewnienie dobrego hostingu. Serwer dedykowany jest jednym z najlepszych wyborów, jeśli Twój sklep cieszy się z dużą popularnością.
Serwer dla prestashop

Kluczowe czynniki wyboru serwera dedykowanego pod PrestaShop

Wybierając serwer dedykowany pod PrestaShop, należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • Procesor – to najważniejszy komponent serwera, ponieważ generalnie odpowiada za wykonywanie obliczeń – a więc to od procesora zależy, jak szybko dany skrypt PHP zostanie uruchomiony i wykonany. W dużym uproszczeniu – szybszy procesor wpływa na szybsze działanie sklepu na PrestaShop. Choć trzeba mieć na uwadze fakt, że prędkość działania skryptów PHP nie zależy jedynie od procesora… Przy wyborze odpowiedniego procesora często zadajemy sobie pytanie „więcej rdzeni, czy szybszy zegar” – tutaj decydującym wskaźnikiem jest rodzaj skryptów, jakie będą uruchamiane na serwerze. W przypadku sklepu internetowego PrestaShop często lepszym rozwiązaniem jest wybór serwera z szybszym zegarem, czyli większym taktowaniem (więcej gigahertzów).
  • Pamięć RAM – jest również ważna dla wydajności sklepu. Im więcej pamięci RAM, tym więcej danych może być przechowywanych w pamięci operacyjnej, co może poprawić wydajność sklepu poprzez bardziej efektywne wykonywanie skryptów PHP i wykorzystanie cache zapytań SQL przez bazę danych. 
  • Dysk twardy – wiadome, jest potrzebny do przechowywania plików sklepu PrestaShop, takich jak pliki produktów, zdjęcia i pliki dziennika. Im więcej przestrzeni dyskowej, tym więcej produktów i zdjęć można będzie przechowywać na serwerze. Jednak dla wydajności PrestaShop kluczowa jest prędkość dysku. Obecnie najłatwiej dostępne są serwery z dyskami SSD, ale warto zastanowić się nad ofertami z dyskami NVMe ponieważ wyposażone są w jeszcze szybsze układy!
  • Sieć, przepustowość łącza i transfer danych – jest to aspekt często pomijany, jednak ma dość duże znacznie w przypadku, gdy nasz sklep ma dużą liczbę odwiedzających. Im większa przepustowość łącza i większy transfer danych, tym więcej osób może odwiedzać sklep jednocześnie bez spowolnienia jego działania. Jednak kwestię tą można z powodzeniem optymalizować poprzez wykorzystanie sieci CDN.
  • Bezpieczeństwo – jest kluczowe dla każdego sklepu internetowego, w tym sklepu PrestaShop. Serwer dedykowany powinien oferować szeroki zakres zabezpieczeń, takich jak zapora sieciowa, filtrowanie antyspamowe i ochrona przed atakami DDoS.

 

Dodatkowe aspekty do rozważenia

Oprócz powyższych, głównych kwestii w niektórych przypadkach warto również zwrócić uwagę na:

  • Fizyczna lokalizacja serwera – może mieć wpływ na nie tyle wydajność sklepu PrestaShop, co na „wrażenia użytkowników” – a dokładnie to, jak szybko dane z serwera trafią do przeglądarki potencjalnego Klienta. Jeśli sklep ma klientów z np. Polski, to warto wybrać serwer zlokalizowany w Polsce. Nie jest to jednak kluczowe – obecne rozwiązania CDN dość skutecznie pozwalają na „przybliżenie” serwera do użytkowników poprzez szereg rozsianych po całym świecie serwerów pośredniczących / cache’ujących. 
  • Wsparcie techniczne – serwer dedykowany wymaga pewnego poziomu wiedzy technicznej. W przypadku gdy sami nie posiadamy umiejętności i wiedzy technicznej jak poprawnie zainstalować serwer i skonfigurować go do obsługi sklepu internetowego, lub po prostu nie chcemy zajmować się takimi „technicznymi rzeczami” – warto wówczas skorzystać z oferty instalacji i konfiguracji serwera pod PrestaShop

Podsumowanie

Wybierając serwer dedykowany pod PrestaShop, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Nie wszystkie są proste i oczywiste. Po przeanalizowaniu ich powinieneś być w stanie dobrać odpowiedni serwer dedykowany, który spełni Twoje potrzeby i zapewni wydajne działanie Twojego sklepu. Do poprawnego i wydajnego działania sklepu pozostanie jedynie instalacja i konfiguracja serwera. 

Jednak nie martw się – nie zostawimy Cię z tym. Napisz do nas, jeśli tylko potrzebujesz pomocy przy wyborze serwera lub jego instalacji i konfiguracji.