Serwer dla PrestaShop – na co zwracać uwagę
Wybierając serwer pod PrestaShop, należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:
- Procesor – to najważniejszy komponent serwera, ponieważ generalnie odpowiada za wykonywanie obliczeń – a więc to od procesora zależy, jak szybko dany skrypt PHP zostanie uruchomiony i wykonany. W dużym uproszczeniu – szybszy procesor wpływa na szybsze działanie sklepu na PrestaShop. Choć trzeba mieć na uwadze fakt, że prędkość działania skryptów PHP nie zależy jedynie od procesora… Przy wyborze odpowiedniego procesora często zadajemy sobie pytanie „więcej rdzeni, czy szybszy zegar” – tutaj decydującym wskaźnikiem jest rodzaj skryptów, jakie będą uruchamiane na serwerze. W przypadku sklepu internetowego PrestaShop często lepszym rozwiązaniem jest wybór serwera z szybszym zegarem, czyli większym taktowaniem (więcej gigahertzów).
- Pamięć RAM – jest również ważna dla wydajności sklepu. Im więcej pamięci RAM, tym więcej danych może być przechowywanych w pamięci operacyjnej, co może poprawić wydajność sklepu poprzez bardziej efektywne wykonywanie skryptów PHP i wykorzystanie cache zapytań SQL przez bazę danych.
- Dysk twardy – wiadome, jest potrzebny do przechowywania plików sklepu PrestaShop, takich jak pliki produktów, zdjęcia i pliki dziennika. Im więcej przestrzeni dyskowej, tym więcej produktów i zdjęć można będzie przechowywać na serwerze. Jednak dla wydajności PrestaShop kluczowa jest prędkość dysku. Obecnie najłatwiej dostępne są serwery z dyskami SSD, ale warto zastanowić się nad ofertami z dyskami NVMe ponieważ wyposażone są w jeszcze szybsze układy!
- Sieć, przepustowość łącza i transfer danych – jest to aspekt często pomijany, jednak ma dość duże znacznie w przypadku, gdy nasz sklep ma dużą liczbę odwiedzających. Im większa przepustowość łącza i większy transfer danych, tym więcej osób może odwiedzać sklep jednocześnie bez spowolnienia jego działania. Jednak kwestię tą można z powodzeniem optymalizować poprzez wykorzystanie sieci CDN.
- Bezpieczeństwo – jest kluczowe dla każdego sklepu internetowego, w tym sklepu PrestaShop. Serwer dedykowany powinien oferować szeroki zakres zabezpieczeń, takich jak zapora sieciowa, filtrowanie antyspamowe i ochrona przed atakami DDoS.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?
Oprócz powyższych, głównych kwestii w niektórych przypadkach warto również zwrócić uwagę na:
- Fizyczna lokalizacja serwera – może mieć wpływ na nie tyle wydajność sklepu PrestaShop, co na „wrażenia użytkowników” – a dokładnie to, jak szybko dane z serwera trafią do przeglądarki potencjalnego Klienta. Jeśli sklep ma klientów z np. Polski, to warto wybrać serwer zlokalizowany w Polsce. Nie jest to jednak kluczowe – obecne rozwiązania CDN dość skutecznie pozwalają na „przybliżenie” serwera do użytkowników poprzez szereg rozsianych po całym świecie serwerów pośredniczących / cache’ujących.
- Wsparcie techniczne – serwer dedykowany wymaga pewnego poziomu wiedzy technicznej. W przypadku gdy sami nie posiadamy umiejętności i wiedzy technicznej jak poprawnie zainstalować serwer i skonfigurować go do obsługi sklepu internetowego, lub po prostu nie chcemy zajmować się takimi „technicznymi rzeczami” – warto wówczas skorzystać z oferty instalacji i konfiguracji serwera pod PrestaShop.
Podsumowanie
Wybierając serwer dla PrestaShop, należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Nie wszystkie są proste i oczywiste. Jeśli przeanalizujesz wymienione wyżej, to jest spora szansa, że uda Ci się dobrać odpowiedni serwer dedykowany, który spełni Twoje potrzeby i zapewni wydajne działanie sklepu. W takim przypadku pozostanie tylko instalacja i konfiguracja serwera, zgodnie z wymaganiami konfiguracyjnymi danej wersji PrestaShop.
Brzmi przerażająco? Nie martw się – nie zostawimy Cię z tym. Jeśli potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy przy serwerze dla PrestaShop – napisz do nas. Pomożemy zarówno przy wyborze serwera, jak i jego instalacji i w późniejszej opiece.