Definicja serwera dedykowanego – co to serwer dedykowany?
Serwer dedykowany, to taki rodzaj usługi hostingowej, gdzie Klient posiada pełny i wyłączny dostęp do wykupionego sprzętu. W odróżnieniu od serwerów współdzielonych (VPS bez gwarancji przyznanych zasobów lub hostingów współdzielonych), gdzie inni Klienci mogą mieć dostęp do zasobów sprzętowych, a więc bez naszej wiedzy dodatkowo go obciążać, co może wpłynąć na prędkość działania naszego hostingu. Innymi słowy jest to serwer dedykowany tylko i wyłącznie Tobie. Oznacza to też, że serwer tego typu możesz dowolnie skonfigurować i dopasować do swoich potrzeb.
Dlaczego serwer dedykowany może być rozwiązaniem Twoich problemów?
Główne dwa powody, dla których serwer dedykowany będzie najlepszą opcją hostingową, to moc obliczeniowa (ogólnie pojęta wydajność) i bezpieczeństwo (prywatność Twoich danych). Serwery dedykowane zapewniają lepszą wydajność niż inne opcje hostingowe, a cała ta moc jest do dyspozycji jednego użytkownika – dla Ciebie.
Jeśli obecnie odczuwasz problemy związane ze zwiększonym ruchem lub obciążeniem, to może to być dobry moment na migrację na własny serwer dedykowany. Taki serwer, przez to że obsługuje tylko Twoją stronę, pomoże w obsłudze zwiększonej ilości odwiedzin i znacząco przyspieszyć jej ładowanie.
Czy opłaca się zakup serwera dedykowanego?
Jak się zapewne spodziewasz minusem serwerów dedykowanych jest ich koszt i prawdopodobna konieczność wykupienia dodatkowej opieki administracyjnej do zarządzania nim. To oczywiście droższe rozwiązanie, niż któryś z gotowych planów hostingowych. Jednak jeśli Twoim celem jest zwiększenie popularności Twojego serwisu (a więc i zwiększenie zysków) to może to być inwestycja, która nie dość, że się zwróci, to przyniesie jeszcze wymierne korzyści.
Serwery z górnej półki prawdopodobnie spełnią większość Twoich wymagań, jednak nie sztuką jest kupić najdroższy sprzęt. Najlepiej jest wybrać taki serwer dedykowany, który będzie spełniał wszystkie wymagania i potrzeby, a jednocześnie nie będzie niepotrzebnie dużym wydatkiem.
Jak wybrać odpowiedni serwer dedykowany?
Najpierw musisz zastanowić się nad architekturą swojej witryny, jej potrzebami i wymaganiami jakie stawia. Sklep internetowy będzie lepiej działać na trochę innej konfiguracji sprzętowej, niż niż blog czy portal informacyjny.
Jaki procesor do serwera? Więcej wolnych rdzeni, czy mniej szybszych?
Jeśli serwer utrzymuje sklep internetowy – szybkość procesora może być bardziej istotna, niż ilość dostępnych rdzeni. Taktowanie procesora przekłada się będzie na szybkość generowania podstron, która w serwisach dynamicznych (gdzie wiele podstron jest unikalnych i generowanych na nowo – lista produktów, koszyk, zamówienia, wyszukiwanie) ma duże znaczenie ze względu na bardziej kosztowne możliwości wdrożenia systemów cache.
Natomiast większa ilość rdzeni sprawdzać będzie się w serwisach statycznych z dużą ilością jednoczesnych odwiedzin (np. portale informacyjne, blogi itp.). W takich serwisach liczyć się będzie nie tyle szybkość obsługi pojedynczego żądania, co ilość obsłużonych żądań w krótkim czasie. Szybkość takich żądań i tak będzie bardzo dobra u ze względu efektywny cache przyspieszający serwisy nawet o 95%.
Jakie dyski do serwera dedykowanego?
Dyski serwera dedykowanego to bardzo istotny element. Pojemność, to tylko jeden z kilku parametrów. Szybkość dysków ma bardzo duży wpływ na ogólną wydajność serwera. Im szybsze dyski, tym oczywiście lepiej. Jednak problemem szybkich dysków (SSD lub NVMe) jest ich pojemność. Szybkie dyski są zazwyczaj małe. Natomiast szybkie i duże dyski są zazwyczaj drogie.
Dlatego warto zastanowić się nad rozwiązaniem hybrydowym – wykorzystującym zarówno dyski NVMe (szybkość), oraz HDD (pojemność). Po odpowiednim zainstalowaniu i skonfigurowaniu serwera będziemy mogli cieszyć się zarówno dużą wydajnością jak i pojemnością.
Fizyczna lokalizacja serwera? Jaką serwerownie wybrać?
Zastanów się nad tym gdzie są Twoi użytkownicy lub klienci. Wykup serwer tam, gdzie będzie do nich po prostu bliżej. Jeśli prowadzisz sklep internetowy w Polsce lepszy będzie zakup serwera zlokalizowanego w serwerowni w Polsce, niż np. we Francji czy Holandii. Fizyczna lokalizacja serwera będzie wpływać na czas nawiązywania połączenia – a więc na kolejną kluczową składową wskaźnika prędkości odpowiedzi serwera na żądanie (TTFB), a więc i na pozycjonowanie.
Inne parametry
Pozostałe parametry, takie jak prędkość interfejsu, limit transferu danych, pamięć RAM itp. są oczywiście ważne, ale tu zasada jest prosta – im więcej, tym lepiej.
Gotowy panel administracyjny, czy dedykowana konfiguracja?
To w jaki sposób zainstalować i skonfigurować serwer dedykowany i pod jaką będzie pracował kontrolą zależy przede wszystkim od tego, co będziemy na nim uruchamiać.
Jeśli będzie to pojedynczy serwis, sklep, portal czy aplikacja, to lepiej sprawdzi się konfiguracja dedykowana – idealnie dostosowana do potrzeb. Da nam to wiele więcej swobody przy wdrażaniu indywidualnych rozwiązań serwerowych i nie będziemy ograniczani przez wymagania stawiane przez dany panel administracyjny.
Tego typu panele do zarządzania serwerem świetnie sprawdzają się tam, gdzie planujemy mieć wiele różnych stron z często zmieniającą się konfiguracją (tj. kolejne domeny, konta pocztowe, bazy itp.). Zarządzanie takimi „kontami hostingowymi” przy wykorzystaniu panelu administracyjnego jest po prostu wygodne i przyjemne. Wystarczy wszystko „wyklikać”, a reszta dzieje się sama i magicznie działa. Jednak prawdziwy problem pojawi się w momencie, gdy będziemy chcieli zrobić coś niestandardowego – np. zainstalować inną wersję Redis’a niż ta dostarczana przez panel, czy wdrożyć Varnish’a jako cache dla sklepu. Często te ograniczenia są na tyle poważne, że łatwiejsze bywa zainstalowanie serwera od podstaw i zarządzanie nim „ręcznie”, przez odpowiedniego administratora. Innym często pojawiającym problemem bywają utrudnienia pojawiające się podczas awarii… Usuwanie ich na serwerach działających pod kontrolą paneli administracyjnych bywa bardzo trudne.
Co prawda instalacja panelu administracyjnego na serwerze dedykowanym jest o wiele łatwiejsza niż wdrożenie indywidualnej konfiguracji. Nie musisz się jednak przejmować – żadnej z nich nie musisz wykonywać samodzielnie. Zarówno instalację panelu administracyjnego czy konfiguracji dedykowanej na serwerze możesz zlecić profesjonalistom. Napisz do nas – na pewno pomożemy.
Zabezpieczenie serwera dedykowanego
Często pomijanym krokiem podczas instalacji serwera dedykowanego jest zadbanie o jego bezpieczeństwo. W przypadku hostingów współdzielonych wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń zajmują się administratorzy opiekujący się serwerami. Jednak na naszym własnym serwerze kwestią bezpieczeństwa musimy się sami. Pomijanie tego kroku, to bardzo zła praktyka, która lubi się zemścić w najmniej odpowiednim momencie. Odpowiednie zabezpieczenie serwera pozwoli na uniknięcie problemów związanych z utratą danych w wyniku awarii (sprzętu lub oprogramowania) czy ataku hackerskiego.
Dlatego też należy pamiętać o:
Zabezpieczenie sieci, czyli ograniczenie dostępu do serwera dedykowanego
W podstawowych zabezpieczeniach sieciowych najlepiej sprawdzają się:
- ograniczenie dostępu do jakichkolwiek usług administracyjnych dla wybranych adresów IP
- skonfigurowanie usług w taki sposób, aby nasłuchiwały jedynie na lokalnym interfejsie sieciowym, a nie na zewnętrznym – internetowym… chyba, że jest to absolutnie niezbędne (wówczas patrz pkt wyżej). Przykładem może być tutaj dostęp do bazy danych.
- zmiana standardowych portów – np. 22 (SSH).
Kopiach bezpieczeństwa, czyli backup danych
Odpowiednio zaplanowane i wdrożone plany tworzenia kopii zapasowych pozwolą nam uniknąć przykrych niespodzianek związanych z awariami (sprzętu czy oprogramowania) lub przypadkowym usunięciem. Należy pamiętać, że dobry backup to taki, który da się odtworzyć… nie tylko taki, który się niby wykonuje.
Konserwacja i bieżące monitorowanie pracy serwera
Niektórzy instalują serwery i zapominają o ich istnieniu łudząc się, że nic złego nie będzie się działo. Jest to teoretycznie możliwe, ale jednak mało prawdopodobne i bardzo ryzykowne. Zwłaszcza w przypadku serwerów, które mają za zadanie zapewnić bezproblemowe działanie naszego biznesu.
Warto zatem na bieżąco monitorować działanie serwera i opiekować się nim. Najwygodniej za pomocą systemów monitoringu pozwalającego na informowanie administratora o ewentualnych nieprawidłowościach w pracy serwera lub zbliżających się limitach wydajności lub dostępnych zasobów. Jeśli nie możesz zajmować się tym samodzielnie, to zleć zarządzanie administracyjną serwerem profesjonalistom. Za niewielką miesięczną opłatą problemy techniczne przestaną być Twoim zmartwieniem.
Podsumowanie
Serwer dedykowany może przynieść wiele korzyści zarówno Tobie jak i Twojej witrynie. Przykładowo może zapewnić:
- wzrost szybkości i wydajności serwisu – zasoby wykupionego serwera są tylko do Twojej dyspozycji i w przeciwieństwie do hostingów współdzielonych, nikt inny ich nie wykorzysta
- pełna swoboda konfiguracji i kontrola – możesz skonfigurować serwer tak, aby odpowiadał Twoim konkretnym wymaganiom i uzyskać pełny dostęp do każdego aspektu Twojej witryny
- zwiększone bezpieczeństwo – ponieważ tylko Ty masz dostęp do swojego serwera, nie będzie on narażony na atak na inną witrynę, a dzięki 100% kontroli nad serwerem możesz wdrożyć nawet zaawansowane systemy bezpieczeństwa
Natomiast dodatkowo, dzięki poprawnej instalacji i konfiguracji serwera dedykowanego możesz w pełni wykorzystać jego zasoby i możliwości.
Jeśli nie wiesz jaki serwera wybrać, lub potrzebujesz pomocy przy instalacji lub konfiguracji serwera dedykowanego
Zapewniamy wsparcie na każdym etapie dotyczącym uruchomienia serwera dedykowanego. Pomożemy przy wyborze serwera odpowiedniego do Twoich potrzeb, następnie przeprowadzimy jego instalację i odpowiednio skonfigurujemy. A jeśli tylko zechcesz – zajmiemy się też migracją z Twojego poprzedniego hostingu i całodobową opieką administracyjną.