Co to jest serwer dedykowany i jak go wybrać?

O czym muszę pamiętać i na co zwrócić uwagę podczas wyboru serwera dedykowanego? Jak wybrać serwer odpowiedni do moich potrzeb? Pomożemy Ci zaoszczędzić na tym wydatku i dobrać serwer, który spełni wszystkie Twoje wymagania.

Serwer dedykowany – to taki rodzaj serwera (hostingu), do którego posiadamy pełny i wyłączny dostęp. Czyli wynajmujemy serwer, który jest od tej pory nasz i jest tylko przez nas używany. W przypadku zwykłych hostingów lub większości popularnych serwerów wirtualnych (VPS) jeden serwer fizyczny  bywa współdzielony przez wielu klientów. Co wprost przekłada się na zmniejszoną wydajność (wolniejszą stronę / sklep), bo jeden serwer jest wykorzystywany przez wielu klientów, którzy mogą go obciążać. Innymi słowy serwer dedykowany, to sprzęt dedykowany tylko i wyłącznie Tobie.

Oznacza to też, że serwer tego typu możesz dowolnie skonfigurować i dopasować do swoich potrzeb. Możesz uruchomić na nim sklep (np. na PrestaShop, Magento, WooCommerce), serwis internetowy, bloga, lub dowolną aplikację wymagającą dedykowanej konfiguracji. Rzecz jasna konfiguracją serwera mogą zająć się specjaliści – nie musisz tego robić samodzielnie!

Jak serwer dedykowany rozwiązuje problemy hostingowe?

Główne dwa problemy hostingów to wydajność oraz bezpieczeństwo. 

Serwery dedykowane pozwalają na osiągnięcie znacznie lepszej wydajności niż zwykłe usługi hostingowe, gdyż wykupiony sprzęt jest w 100% do naszej dyspozycji i możemy go dowolnie wykorzystać. Stosunek mocy/wydajności do  ceny jest tutaj najlepszy.

Za kwestię bezpieczeństwa odpowiadamy sami. Zarówno od strony zabezpieczenia danych – czyli kopie bezpieczeństwa, jak i dostępu do nich – czyli wdrożone odpowiednie zabezpieczenia serwerowe. Mamy pełną kontrolę!

Jeśli obecnie odczuwasz problemy związane ze zwiększonym ruchem lub obciążeniem, to może to być dobry moment na migrację na własny serwer dedykowany. Taki serwer, przez to że obsługuje tylko Twoją stronę, pomoże w obsłudze zwiększonej ilości odwiedzin i znacząco przyspieszy jej ładowanie.

Czy zakup serwera dedykowanego jest w ogóle opłacalny?

Jak się zapewne spodziewasz minusem serwerów dedykowanych jest ich koszt – często sporo większy niż zwykłe konto hostingowe. A także prawdopodobna konieczność wykupienia dodatkowej opieki administracyjnej do zarządzania takim serwerem.

Jednak jeśli Twoim celem jest zwiększenie popularności Twojego serwisu (a więc i zwiększenie zysków) to możesz to potraktować jak inwestycję, która nie dość, że się zwróci, to przyniesie jeszcze wymierne korzyści!

Serwery z górnej półki prawdopodobnie spełnią większość Twoich wymagań, jednak nie sztuką jest kupić najdroższy sprzęt. Najlepiej jest wybrać taki serwer dedykowany, który będzie spełniał wszystkie wymagania i potrzeby, a jednocześnie nie będzie niepotrzebnie dużym wydatkiem. W tym przypadku, jeśli nie znasz się na sprzęcie – warto zwrócić się o fachowe doradztwo serwerowe.

Przejdźmy do konkretów – jak wybrać dobry serwer dedykowany?

Najpierw musisz zastanowić się nad swoim serwisem, jego potrzebami i wymaganiami konfiguracyjnymi. Sklep internetowy będzie lepiej działać na trochę innej konfiguracji sprzętowej, niż zwykły blog czy np. portal informacyjny.

Jaki procesor do serwera? Więcej rdzeni, czy szybsze rdzenie?

Jeśli serwer obsługuje sklep internetowy – szybkość procesora jest zazwyczaj bardziej istotna, niż ilość dostępnych rdzeni. Taktowanie procesora przekłada się na szybkość generowania stron. W serwisach dynamicznych (gdzie wiele podstron jest unikalnych i generowanych na nowo dla każdego użytkownika, np. lista produktów, koszyk, zamówienia, wyszukiwanie) ma duże znaczenie ze względu na bardziej ograniczone możliwości wdrożenia cache serwisu.

Natomiast większa ilość rdzeni sprawdzać będzie się w serwisach statycznych z dużą ilością jednoczesnych odwiedzin (np. portale informacyjne, blogi itp.). W takich serwisach liczyć się będzie nie tyle szybkość obsługi pojedynczego żądania, co ilość obsłużonych żądań w krótkim czasie, jednocześnie. Szybkość takich żądań i tak będzie zazwyczaj bardzo dobra u ze względu na większe możliwości wdrożenia efektywnego i skutecznego cache przyspieszający serwisy nawet o 95%.

Jakie dyski do serwera dedykowanego?

Dyski serwera dedykowanego to bardzo istotny element. Pojemność, to tylko jeden z kilku parametrów. Szybkość dysków ma bardzo duży wpływ na ogólną wydajność serwera. Im szybsze dyski, tym oczywiście lepiej. Jednak problemem szybkich dysków (SSD lub NVMe) jest ich pojemność. Szybkie dyski są zazwyczaj małe. Natomiast te większe modele szybkich dysków są zazwyczaj bardzo drogie.

Dlatego warto zastanowić się nad rozwiązaniem hybrydowym – wykorzystującym zarówno dyski NVMe (szybkość), oraz HDD (pojemność). Po odpowiednim zainstalowaniu i skonfigurowaniu serwera będziemy mogli cieszyć się zarówno dużą wydajnością jak i pojemnością.

Fizyczna lokalizacja serwera? Jaką serwerownie wybrać?

Zastanów się nad tym gdzie są Twoi użytkownicy lub klienci. Wykup serwer tam, gdzie będzie do nich po prostu bliżej. Jeśli prowadzisz sklep internetowy w Polsce lepszy będzie zakup serwera zlokalizowanego w serwerowni w Polsce, niż np. we Francji czy Holandii. Fizyczna lokalizacja serwera będzie wpływać na czas nawiązywania połączenia – a więc na kolejną kluczową składową wskaźnika prędkości odpowiedzi serwera na żądanie (TTFB), a więc i na pozycjonowanie.

Inne parametry

Pozostałe parametry, takie jak prędkość interfejsu, limit transferu danych, pamięć RAM itp. są oczywiście ważne, ale tu zasada jest prosta – im więcej, tym lepiej.

Gotowy panel administracyjny, czy dedykowana konfiguracja?

To w jaki sposób zainstalować i skonfigurować serwer dedykowany i pod jaką będzie pracował kontrolą zależy przede wszystkim od tego, co będziemy na nim uruchamiać.

Jeśli będzie to pojedynczy serwis, sklep, portal czy aplikacja, to lepiej sprawdzi się konfiguracja dedykowana – idealnie dostosowana do potrzeb. Da nam to wiele więcej swobody przy wdrażaniu indywidualnych rozwiązań serwerowych i nie będziemy ograniczani przez wymagania stawiane przez dany panel administracyjny.

Tego typu panele do zarządzania serwerem świetnie sprawdzają się tam, gdzie planujemy mieć wiele różnych stron z często zmieniającą się konfiguracją (tj. kolejne domeny, konta pocztowe, bazy itp.). Zarządzanie takimi „kontami hostingowymi” przy wykorzystaniu panelu administracyjnego jest po prostu wygodne i przyjemne. Wystarczy wszystko „wyklikać”, a reszta dzieje się sama i magicznie działa. Jednak prawdziwy problem pojawi się w momencie, gdy będziemy chcieli zrobić coś niestandardowego – np. zainstalować inną wersję Redis’a niż ta dostarczana przez panel, czy wdrożyć Varnish’a jako cache dla sklepu. Często te ograniczenia są na tyle poważne, że łatwiejsze bywa zainstalowanie serwera od podstaw i zarządzanie nim „ręcznie”, przez odpowiedniego administratora. Innym często pojawiającym problemem bywają utrudnienia pojawiające się podczas awarii… Usuwanie ich na serwerach działających pod kontrolą paneli administracyjnych bywa bardzo trudne.

Co prawda instalacja panelu administracyjnego na serwerze dedykowanym jest o wiele łatwiejsza niż wdrożenie indywidualnej konfiguracji. Nie musisz się jednak przejmować – żadnej z nich nie musisz wykonywać samodzielnie. Zarówno instalację panelu administracyjnego czy konfiguracji dedykowanej na serwerze możesz zlecić profesjonalistom. Napisz do nas – na pewno pomożemy.

Zabezpieczenie serwera dedykowanego

Często pomijanym krokiem podczas instalacji serwera dedykowanego jest zadbanie o jego bezpieczeństwo. W przypadku hostingów współdzielonych wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń zajmują się administratorzy opiekujący się serwerami. Jednak na naszym własnym serwerze kwestią bezpieczeństwa musimy się sami. Pomijanie tego kroku, to bardzo zła praktyka, która lubi się zemścić w najmniej odpowiednim momencie. Odpowiednie zabezpieczenie serwera pozwoli na uniknięcie problemów związanych z utratą danych w wyniku awarii (sprzętu lub oprogramowania) czy ataku hackerskiego.

Dlatego też należy pamiętać o:

Zabezpieczenie sieci, czyli ograniczenie dostępu do serwera dedykowanego

W podstawowych zabezpieczeniach sieciowych najlepiej sprawdzają się:

  • ograniczenie dostępu do jakichkolwiek usług administracyjnych dla wybranych adresów IP
  • skonfigurowanie usług w taki sposób, aby nasłuchiwały jedynie na lokalnym interfejsie sieciowym, a nie na zewnętrznym – internetowym… chyba, że jest to absolutnie niezbędne (wówczas patrz pkt wyżej). Przykładem może być tutaj dostęp do bazy danych.
  • zmiana standardowych portów – np. 22 (SSH).

Kopiach bezpieczeństwa, czyli backup danych

Odpowiednio zaplanowane i wdrożone plany tworzenia kopii zapasowych pozwolą nam uniknąć przykrych niespodzianek związanych z awariami (sprzętu czy oprogramowania) lub przypadkowym usunięciem. Należy pamiętać, że dobry backup to taki, który da się odtworzyć… nie tylko taki, który się niby wykonuje.

Konserwacja i bieżące monitorowanie pracy serwera

Niektórzy instalują serwery i zapominają o ich istnieniu łudząc się, że nic złego nie będzie się działo. Jest to teoretycznie możliwe, ale jednak mało prawdopodobne i bardzo ryzykowne. Zwłaszcza w przypadku serwerów, które mają za zadanie zapewnić bezproblemowe działanie naszego biznesu.

Warto zatem na bieżąco monitorować działanie serwera i opiekować się nim. Najwygodniej za pomocą systemów monitoringu pozwalającego na informowanie administratora o ewentualnych nieprawidłowościach w pracy serwera lub zbliżających się limitach wydajności lub dostępnych zasobów. Jeśli nie możesz zajmować się tym samodzielnie, to zleć zarządzanie administracyjną serwerem profesjonalistom. Za niewielką miesięczną opłatą problemy techniczne przestaną być Twoim zmartwieniem.

Podsumowanie

Serwer dedykowany może przynieść wiele korzyści zarówno Tobie jak i Twojej witrynie. Przykładowo może zapewnić:

  • wzrost szybkości i wydajności serwisu – zasoby wykupionego serwera są tylko do Twojej dyspozycji i w przeciwieństwie do hostingów współdzielonych, nikt inny ich nie wykorzysta
  • pełna swoboda konfiguracji i kontrola – możesz skonfigurować serwer tak, aby odpowiadał Twoim konkretnym wymaganiom i uzyskać pełny dostęp do każdego aspektu Twojej witryny
  • zwiększone bezpieczeństwo – ponieważ tylko Ty masz dostęp do swojego serwera, nie będzie on narażony na atak na inną witrynę, a dzięki 100% kontroli nad serwerem możesz wdrożyć nawet zaawansowane systemy bezpieczeństwa

Natomiast dodatkowo, dzięki poprawnej instalacji i konfiguracji serwera dedykowanego możesz w pełni wykorzystać jego zasoby i możliwości.

Jeśli nie wiesz jaki serwera wybrać, lub potrzebujesz pomocy przy instalacji lub konfiguracji serwera dedykowanego

Zapewniamy wsparcie na każdym etapie dotyczącym uruchomienia serwera dedykowanego. Pomożemy przy wyborze serwera odpowiedniego do Twoich potrzeb, następnie przeprowadzimy jego instalację i odpowiednio skonfigurujemy. A jeśli tylko zechcesz – zajmiemy się też migracją z Twojego poprzedniego hostingu i całodobową opieką administracyjną.