Jaki serwer dla e-commerce

Współczesny rynek e-commerce jest dynamiczny i wymagający. Aby sprostać oczekiwaniom klientów, przedsiębiorcy muszą zwrócić uwagę na wiele aspektów swojego biznesu, w tym na infrastrukturę techniczną. W tym artykule skupimy się na znaczeniu serwera, jego administracji oraz wsparciu technicznym w kontekście e-commerce opartego o PrestaShop, Magento2 i podobne.

Podstawowa prezentacja różnych typów serwerów

  • Hosting współdzielony: Tutaj wiele stron internetowych dzieli te same zasoby serwera. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, ale może nie oferować wydajności i bezpieczeństwa często  wymaganego przez większe platformy e-commerce jak Magento2 czy PrestaShop.

  • Wirtualny serwer prywatny (VPS): VPS dzieli serwer na wiele wirtualnych serwerów, z których każdy ma swoje, jasno określone limity zasobów serwerowych. Ten rodzaj serwera oferuje więcej kontroli niż zwykły hosting współdzielony i może sprawdzać się w przypadku sklepów o niedużej ilości klientów. Jednak może nie wystarczyć dla e-commerce o dużym ruchu.

  • Serwer dedykowany: Serwer dedykowany jest wyłącznie zarezerwowany dla jednego użytkownika lub firmy. Zapewnia maksymalną kontrolę i wydajność, gdyż użytkownik ma do dyspozycji dokładnie wszystkie zasoby serwera i ma pełną nad nim kontrolę. Serwer taki zapewnia też dość wysoki poziom bezpieczeństwa, co czyni go pierwszym wyborem dla wielu platform e-commerce.

  • Hosting w chmurze: Hosting w chmurze wykorzystuje wiele serwerów, aby zapewnić dostępność danych i skalowalność. Jest elastyczny i może obsługiwać skoki ruchu, ale jego koszt może być nieprzewidywalny i bardzo często większy niż serwery dedykowane o podobnej wydajności.

Dlaczego wybrać dedykowany serwer dla e-commerce?

  • Nieosiągalna wydajność: Dedykowane serwery zapewniają, że wszystkie zasoby serwera, takie jak CPU, RAM i przepustowość, są wyłącznie dedykowane dla Twojej platformy e-commerce. Gwarantuje to szybsze czasy ładowania strony, pozytywne doświadczenia użytkownika, co jest kluczowe dla zatrzymania klientów i zwiększenia sprzedaży.

  • Dedykowana konfiguracja: Dla stron i sklepów internetowych o zwiększonym ruchu i też zwiększonych potrzebach wydajnościowych szablonowe rozwiązania (np. gotowy panel administracyjny) nie zawsze sprawdzają się. Serwer dedykowany pozwala na wdrożenie dużo bardziej zaawansowanej konfiguracji serwerowej, a przez to bardziej wydajnej i dopasowanej do indywidualnych potrzeb konkretnego biznesu.
  • Wzmocnione bezpieczeństwo: Strony e-commerce przetwarzają wrażliwe dane klientów, dlatego bezpieczeństwo jest kluczowe. Dedykowane serwery oferują bardziej bezpieczne środowisko, ponieważ nie istnieje tutaj zjawisko podziału zasobów – do serwera ma dostęp tylko i wyłącznie jeden klient. Eliminuje to ryzyko np. rozsiania się wirusa między stronami, a także pozwala na wdrożenie indywidualnych środków bezpieczeństwa.

  • Skalowalność: Wraz z rozwojem Twojego biznesu e-commerce, rosną również Twoje potrzeby serwerowe. Dedykowane serwery można łatwo uaktualnić, aby dostosować się do zwiększonego ruchu i przechowywania danych, zapewniając nieprzerwaną obsługę.

Co oznacza administrowanie serwerem?

Na początek – czym jest administracja serwerem? Administracja serwerem polega na zarządzaniu i utrzymaniu infrastruktury serwerowej w odpowiedniej kondycji. Dla firm e-commerce, gdzie czas pracy, bezpieczeństwo i wydajność są kluczowe, profesjonalna administracja serwerem staje się niezbędna. Opieka administratora nad serwerem sprowadza się do kilku kluczowych kwestii:

  • Monitorowanie pracy serwera: Profesjonalni administratorzy nieustannie (24/7) monitorują stan serwera, zapewniając, że potencjalne problemy są identyfikowane i rozwiązywane zanim się nasilą. To proaktywne podejście gwarantuje maksymalny czas pracy – czyli brak przerw w działaniu serwera, co jest kluczowym czynnikiem sukcesu e-commerce.

  • Zoptymalizowana wydajność: Administratorzy dostosowują ustawienia i konfiguracje serwera, aby zapewnić optymalną wydajność. Zarządzają również aktualizacjami oprogramowania, wprowadzają łatki bezpieczeństwa i zajmują się też innymi elementami mającymi wpływ na wydajność serwera.

  • Wzmocnione bezpieczeństwo: Dedykowany administrator serwera wprowadzi zaawansowane środki bezpieczeństwa, przeprowadzi regularne audyty bezpieczeństwa i zapewni, że serwer jest zawsze wyposażony w najnowsze łatki bezpieczeństwa.

Korzyści z nadzoru profesjonalnego administratora

Zewnętrzna administracja serwerem wydaje się być zbytecznym i dodatkowym kosztem dla sklepów internetowych. Z faktem, iż jest to dodatkowy koszt trudno polemizować, jednak z jego zbytecznością – już tak. Podstawowymi zaletami obsługi serwera przez profesjonalnego administratora, to:

  • Ekspertyza: Profesjonalni administratorzy posiadają wiedzę i doświadczenie potrzebne do radzenia sobie z skomplikowanymi problemami serwerowymi, zapewniając, że Twoja platforma e-commerce pozostaje operacyjna i wydajna.

  • Oszczędność czasu: Mając administratora nadzorującego działanie serwera, właściciele firm e-commerce mogą skupić się na podstawowych działaniach biznesowych, wiedząc, że serwer jest w dobrych rękach. W przypadku awarii administrator zarządzający serwerem praktycznie od razu może podjąć działania i próbować problem rozwiązać. Znacznie częściej miejsce jednak ma aktywne przeciwdziałanie awariom – czyli takie zarządzanie serwerem, aby awarii unikać lub nie dopuścić do ich pojawienia się. 

  • Koszty: Chociaż zatrudnienie profesjonalisty lub zlecenie usługi zarządzania serwerem może wydawać się dodatkowym wydatkiem, korzyści w dłuższej perspektywie, takie jak zmniejszony czas przestoju, natychmiastowa reakcja na ewentualne problemy, wzmocnione bezpieczeństwo i optymalna wydajność – często przewyższają koszty.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego typu serwera jest kluczowe dla sukcesu e-commerce. Chociaż dostępnych jest wiele opcji, dedykowane serwery wyróżniają się dzięki swojej wydajności, bezpieczeństwu i skalowalności. W połączeniu z profesjonalną administracją serwerem i wsparciem technicznym takie sklepy internetowe mogą zapewnić klientom bezproblemowe zakupy online i bezpieczeństwo. Inwestycja w dedykowany serwer i profesjonalny nadzór to strategiczny ruch, który może wyprowadzić platformę e-commerce na nowe szczyty.