Jeśli zastanawiasz się, jak przenieść WordPressa, sklep na PrestaShop, Magento lub jakikolwiek inny serwis – pierwszy krok – wykonaj kopię bezpieczeństwa całego serwisu!
Warto mieć pełny i działający backup całej migrowanej witryny, bez względu na jej typ i rodzaj. Pamiętaj o bazie, plikach, multimediach i wszystkich niezbędnym do jej działania plikach konfiguracyjnych. Czasami także warto zachować konfigurację serwera, jeśli planujemy go w przyszłości usuwać. Pamiętaj, jaki backup jest prawidłowy – tylko taki, którego da się odzyskać i użyć… a nie ten, który jest tylko „zrobiony”.
I najważniejsze – nie usuwaj starego hostingu / serwera, dopóki nie będziesz mieć pewności, że migracja udała się i serwis został prawidłowo przeniesiony.
Dołożyliśmy wszelkich starań, by poniższy artykuł sprawdzał się w większości przeprowadzanych migracjach. Jednak wiemy, że rozwiązań jest bardzo wiele i niektóre niżej opisane etapy jak przenieść serwis na nowy serwer mogą nie zawsze sprawdzać się w 100%. Jednak jeśli będziesz trzymać się generalnego założenia danego etapu, to wszystko pójdzie dobrze.
1. Przygotuj domenę, którą chcesz przenieść
Odpowiednio ustawiona domena, to klucz do szybkich przenosin serwisu. Zastanawiasz się, jak zmniejszyć czas gdy serwis nie będzie dostępny? Przeczytałeś gdzieś, że to będzie 24h? Wcale nie musi tak być, jeśli tylko odpowiednio ustawisz swoje DNS’y.
Jak odpowiednio ustawić domenę, by zmniejszyć przerwę podczas przenosin serwisu?
- Jeśli konieczna jest delegacja domeny – wykonaj ją przed migracją serwisu odwzorowując stare ustawienia. Podobnie z wszystkimi operacjami dotyczącymi zmiany właściciela, operatora etc. Wszystkie wykonaj min 24h przed migracją.
- Zmniejsz czas życia rekordów DNS (TTL) do minimum. W przypadku gdy nie delegujesz domeny wystarczy, że zmniejszysz TTL dla rekordów, by ich późniejsze zmiany były szybciej widoczne.
- Po tych zmianach zazwyczaj powinieneś odczekać 24h by prawidłowo się rozpropagowały. Jednak ten czas zależny jest od poprzednich czasów życia rekordów DNS. Jeśli było to 24h – to dopiero po tym czasie nowe ustawienia będą wszędzie widoczne.
2. Przygotuj serwer docelowy
- Jeśli przenosisz serwis na serwer działający pod kontrolą któregokolwiek panelu administracyjnego (Plesk, Direct Admin etc). – załóż odpowiedni hosting.
- Pamiętaj o dodaniu konta FTP, domeny, bazy i jej użytkownika.
- Upewnij się, że docelowy serwer spełnia wymagania techniczne Twojego serwisu. Innymi słowy – czy baza danych, PHP i inne wykorzystywane przez Ciebie serwery usług lub komponenty mają odpowiednią wersję.
- Jeśli to możliwe – spróbuj zainstalować certyfikat SSL
- Jeśli masz taką możliwość i Twój serwis na to pozwala – spróbuj podpiąć testową domenę
3. Skopiuj pliki oraz bazę na nowy serwer
Skopiuj pliki w miejsce, gdzie wskazuje domena na nowym serwerze. Zazwyczaj jest to po prostu katalog public_html. Następnie zaimportuj bazę.
4. Sprawdź, czy serwis działa
Jak sprawdzić, czy serwis po przeprowadzonej migracji w ogóle działa? Najłatwiej można to osiągnąć wykorzystując domenę testową. Jeśli udało Ci się taką domenę podpiąć pod Twój nowy serwer, to teraz możesz zweryfikować swoją dotychczasową pracę. Oczywiście zakładając, że Twoja strona będzie działać bez względu na to, pod jaką domeną będzie miała się uruchamiać. Od razu uprzedzając pytania – wordpress tak nie działa. W tym przypadku konieczna jest podmiana domeny w konfiguracji.
Być może nie masz domeny testowej i teraz zastanawiasz się – jak sprawdzić, czy migracja udała się, jeśli nie mam domeny testowej i nie chcę jeszcze przepinać swojej normalnej / podstawowej domeny? Istnieje kilka sposobów, jak to osiągnąć – przytoczę najprostszy, choć niekoniecznie prosty…
Załóżmy, że Twój serwis działa pod domeną aaa.com, a Twój nowy serwer ma IP: 1.2.3.4. Aby sprawdzić, czy po przenosinach serwis działa prawidłowo musisz nadpisać odpowiedź z zewnętrznych serwerów DNS dla domeny aaa.com. Innymi słowy musisz zmodyfikować zawartość pliku hosts (w windows to: %SystemRoot%\system32\drivers\etc\hosts, linux: /etc/hosts) i wprowadzić tam wpisy dla Twojej domeny aaa.com.
Przykładowo:
1.2.3.4 aaa.com
1.2.3.4 www.aaa.com
Po takiej modyfikacji Twoja przeglądarka, po wpisaniu aaa.com w pasku URL wyśle żądanie dla aaa.com do serwera 1.2.3.4. Jeśli wszystko jest prawidłowo ustawione, to Twoim oczom powinna ukazać się Twoja strona. Po sprawdzeniu i jeśli wszystko jest OK pamiętaj o cofnięciu powyższych zmian.
5. Działa? To przepinamy!
Serwis działa, plik i baza są aktualne (albo w miarę aktualne), więc mamy zielone światło do dalszych prac – czyli do przepięcia domeny na nowy serwer.
Jeśli chcemy przepiąć domenę na nowy serwer, tj. zmienić wskazania rekordów DNS, należy zmodyfikować jej rekordy DNS. W tym celu zazwyczaj logujemy się do panelu zarządzania rekordami DNS dla domeny i zmieniamy adresy IP dla poszczególnych rekordów.
Po zapisaniu zmian Twój serwis w przeciągu kilku minut (zależy od ustawionych wcześniej TTL dla modyfikowanych rekordów DNS) powinien ładować się dla każdego z Twojego nowego serwera.
Uwaga - poczta
Jeśli przenosiłeś jedynie serwis WWW i pocztę chcesz zostawić bez zmian, to uważaj by nie modyfikować rekordów MX ani rekordów tych subdomen, które są zawarte w rekordzie MX. Zwróć uwagę również na subdomeny typu mail, poczta, pop, pop3, smtp, imap itp.
Uwaga - SPF
Jeśli korzystałeś z poprzedniego serwera do wysyłania poczty (bezpośrednio), to zwróć uwagę na to, by również zaktualizować rekord SPF i uwzględnić w nim adres IP nowego serwera WWW.
Podsumowanie
Jak widzisz sama migracja serwisu nie jest aż tak bardzo skomplikowana. Problemy mogą jednak pojawić się w przypadku błędów konfiguracyjnych serwera, niespełnieniu wymagań technicznych Twojego serwisu lub błędów w konfiguracji domeny.
Zazwyczaj z migrowaniem serwisów wiąże się pewien stres i obawa, że coś może pójść nie tak. Nawet najlepsza instrukcja nie da nam 100% pewności, że wszystko się uda. Ale po to tworzymy kopie bezpieczeństwa, by być przygotowanymi na również takie ewentualności i by móc jakoś sobie z nimi poradzić.
Jeśli jednak nie czujesz się na siłach by przeprowadzić taką migrację samodzielnie, lub wydaje Ci się, że powyższe etapy mogą sprawić Ci trudności… albo po prostu nie chcesz ryzykować lub zajmować się takimi rzeczami – daj znać, że potrzebujesz pomocy przy migracji serwisu.
Pomożemy Ci przenieść serwis na nowy serwer. A jeśli będzie trzeba – zajmiemy się zarówno zainstalowaniem nowego serwera, jego konfiguracją jak i szybką i bezpieczną migracją Twojego serwisu czy sklepu na nowy serwer. Przeniesiemy Twój serwis bezpiecznie, szybko, bez długich przerw w jego działaniu.